Úvod » Komentáře k zápasům od Vládi Holého a Květáka » Ročník 2016-2017

JAKUB ŽENÍŠEK          MARTIN VALEČEK       KAREL DENDIS

MARTIN BLUMENTRITT  DANIEL VÁVRA   MARTIN FURÁR   PAVEL ROM

( 76´MIROSLAV LAŠTOVKA )

JAN BIHARY          PARTIK KOČÍ

Na hřiště SKP Rapid jsme dorazili s cílem získat nějaké body, které k reálné záchraně v soutěži nutně potřebujeme. Na zápas nedorazil Mára a Dan, kteří byli mimo Plzeň, Hanz je zraněný a Pytlos s Karlosem sice přišli a nakonec celý zápas odehráli, ale úplně fit rozhodně nebyli. Velký dík patří Pavkovi, že přišel pomoci a i přes herní pauzu vůbec nezahrál špatně. To ostatně lze říct o celém týmu, i když do pohledného fotbalu ze začátku sezony měl včerejší výkon ještě daleko. Dan tedy vzhledem k absencím mírně upravil sestavu a v kabině vysvětlil, co je nutné oproti zcela nevydařenému předchozímu zápasu s Plzencem zlepšit.

Začátek zápasu byl dost nervózní a nikdo nedokázal dotáhnout do konce nějakou souvislejší akci. V 8.minutě byl na rohu vápna faulován Bihy a rozehraný trestňák skončil Patrikovou střelou vysoko nad. Pak zahrozili domácí, v naší obraně byl trošku zmatek, ale vše dopadlo dobře i za přispění Bejka. My jsme oplatili sérií rohů kolem 15. minuty, ale výsledkem byla jen Furyho střela, kterou zblokovala obrana Rapidu. Hra se nadále odehrávala především ve střední části hřiště a ve vápnech se příliš nedělo. To změnila ve 24.nimutě Makenova velmi vydařená střela, se kterou si ale mladý golman domácích Kovařík ( ročník 1996 ) poradil. Po půlhodině hry jsme se dostali do přečíslení 3 na 2, ale v šanci si dal Patrik "špek" a golman byl u balonu včas. Bejk se ale také neudil, ale spíše jistil střely, které mířili veskrze vedle. Ve 33. minutě ale šli domácí do brejku, který perfektním návratem zmařil Karlos, když donutil soupeře vypálit hodně mimo Bejkovu svatyni. Další možnost samostatného postupu na soupeřovu bránu Patrik řešil přihrávkou na Bihyho místo samostatné akce zakončené střelou, takže další nadějnou akci jsme ani nedotáhli ke kloudnému zakončení. Následoval Patrikův centr směřující na Pavku, ale golman Kovařík balon stáhnul do své moci. Po faulu na Patrika centroval do vápna Danny a mladý brankař domácích si počínal opět zcela jistě. Těsně před půlí se řítil za dlouhým nákopem na domácí branku Pavka, Kovařík byl opět na místě včas a balon před naším záložníkem odpálil. V úplně poslední minutě byl ještě na hranici vápna zcela jasně podražen Bihy, sudího píšťalka ale zůstala bez patřičné dávky vzduchu.

Poločas tedy skončil bez branek. Na šance jsme sice asi vedli, ale na to se nehraje. Domácí velmi dobře bránili a jejich zkušení borci v obraně vynahrazovali chybějící rychlost především perfektní poziční hrou. Jak toto překonat byl hlavní Danův proslov o půli. Jinak samozřejmě skoro jako vždy - zpřesnit hru, lépe se nabízet a hlavně střílet, střílet a opět střílet. Pochopitelně pokud možno do brány a ne pánubohu do oken. Vzhledem ke stavu na lavičce ( Pišta a Filip ) jsme ši do druhé půle beze změn v sestavě.

Nabuzeni do druhého poločasu přišli ale i domácí a Bejk tak musel hned na začátku osvědčit svůj skvělý postřeh. Nebezpečnou ránu chytil a my mohli zkoušet svohe štěstí dále. V 50.minutě se nám konečně podařila pěkná fotbalová akce, když Danny ( který hrál vlastně tak trošku proti svým ) vyslal na zteč vydařenou kolmicí Patrika. Ten neměl komu nahrát a tak konečně vyřešil akci tak, jak správný snajpr řešit takové situace má a vybíhajícího golmana domácích prostřelil - 0:1. Prakticky hned z rozehrávky se domácí dostali k další nebezpečné střele, kterou Bejk vyrazil na roh. Ten domácí přetáhli až na zadní tyč, kde šel do souboje Vali a po kontaktu zůstal ležet u brankové čáry. Toho domácí využili k "vymazání" ofsajdové pozice a po vráceném míči do vápna zblízka srovnali Janochem velmi rychle skóre - 1:1. Vedení jsme si mohli vzít zpět přesně po hodině hry, kdy Bihy zatáhnul balon do vápna a od zadní lajny vybídnul zpětnou přihrávkou ke skórování Furyho. Jeho rána ale orazítkovala pouze břevno. Bohužel to bylo břevno pletiva nacházejícího se za bránou. Tradiční nedáš/dostaneš se opět potvrdilo. V 63.minutě vyboxoval Bejk centr do vápna. Odražený balon si ale našel domácí Peroutka a vrátil jej za bezmocného Bejka - 2:1. V další naší možnosti těžce minul Danny. Dan zkusil oživit hru střídáním ( Maken/Pišta ) a velkými přesuny - Pišta šel na stopera, Pytlos do útoku a Patrik se stáhnul na kraj zálohy. Změny přinesly své ovoce v samém závěru zápasu. Nejprve se Vali dostal v 82.minutě k hlavičce, ale těsně minul  domácí branku. To se ale pouze zastřeloval. V 87.minutě si opět Martin naběhnul na Bihyho centr, v čistě vedeném souboji domácím golmanem uspěl, výborně se zorientoval a míč odražený nad sebe dopravil z hranice malého vápna do zcela opuštěné brány - srovnáno 2:2. V nastaveném čase ještě Vali fauloval domácího hráče a Rapid tak měl šanci získat všechny tři body. Ale šanci v branku nepřetavili a šlo se na penalty.

První šel Bihy a i přes teč golmana otevřel skóre. Za domácí srovnal Martin Zuna ranou přímo do vinglu. Fury zmátl Kovaříka a dal na 1:2. Jirka Hlaváč Bejka překonal a srovnal - 2:2. Pavka se i přes herní pauzu odhodlal k exekuci penalty a s jistotou vsítil 2:3. Kop Hodana bejk málem čapnul, ale střela proklouzla do sítě - 3:3. Když k penaltě kráčel Danny, ozvalo se z tribuny "to dáš!" a Danny nedal... Kovařík jeho střelu vyrazil a následně Petr Liška strhnul vedení na stranu Rapidu 4:3. Patrik pak napálil svoji ránu jen do břevna a bylo rozhodnuto. Tentokrát tedy prémiový bod zůstal domácím a my si vezeme do Hradiště alespoň jeden. Pořád je to bod z venku, ale v naší situaci to chce bodovat naplno. Mančafty ze spodku tabulky pravidelně body získávají a tak musíme sbírat každý možný bodík. Příležitost svoji pozici vylepšit budeme mít už příští týden na domácím hřišti, kde budeme hostit v dalším veledůležitém zápase Dýšinou. Ta je sice o šest bodů před námi, ale to nám nesmí zabránit v plném bodovém zisku.

střelci Tornáda: Patrik Kočí, Matrin Valeček